Reklam filmi senaryosu

Senaryo

Senaryosuz Film Olmaz!

Reklam filminin en önemli aşaması iyi bir fikir oluşturmak ve senaryo yazmaktır. Çünkü metni iyi yazılmayan bir film hiçbir zaman başarıya ulaşamaz! Bu sebeple çeşitli senaryo yazım teknikleri gelişmiştir ve çekim teknikleri anlatılmak istenen hikaye ile geliştirilmiştir. Reklam metni nasıl yazılır? Sorusunun cevabını öğrenmek için aşağıda yazan adımları sırasıyla takip etmek gerekir. Reklam filmi senaryosu hiç ummadığınız kadar güzel olabilir.

Senaryo Fiyatları İçin Tıklayın

senaryo

  • Hikaye

İyi bir senaryonun temeli ilgi çekici bir hikâyedir. Tüketiciyi merak ettiren, devamını sorgulayan ve detayları düşündüren bir fikir, ilk etapta başarıya ulaşmıştır. Reklam senaryosunda dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise hikayenin sloganla pekiştirilmesidir.

  • Diyalog

Televizyon reklamlarında sıklıkla karşılaştığımız diyaloglar komik ya da çarpıcı konuşmalar içerebilir. Bu diyaloglar arasındaki tek bir cümle ise tüm hikayeyi özetler ve bir anlamda slogana dönüştürür. Bu dikkat çekici cümle günlük hayatta tekrarlanmaya başladığında ve espriye dönüştüğünde artık hep aynı reklam hatırlanacak ve marka kimliği pekiştirilecektir.

  • Reklam Filmi Yüzü

Bir reklamda rol alacak kişilerin sayısını belirleyen kişi senaristtir. Onun hayal gücüne göre tek kişiyle çekilen reklam filmleri de hazırlanabilir, gerekirse bin kişi de rol alabilir. Bu aşamada önemli bir departman yani “casting” devreye girecektir. Senaryonun isteğine göre rolü çok güzel bir kadının canlandırması istenebilir ya da Ajda Pekkan’dan Hülya Avşar’a, Kenan Doğulu’dan Murat Boz’a kadar geniş bir isim listesi ile karşılaşabilir. Burada belirleyici faktör markanın film için ayırdığı bütçedir.

  • Hareketli Reklam / Karakter Oluşturma

Bu reklam fikrinde senarist daha çok slogan üzerine yoğunlaşır. Animasyon yöntemiyle hazırlanan hareketler ve renkler tüketici üzerinde ilgi çekici bir algı oluşturur. Ayrıca yeni bir karakter yaratılır ve markayla özdeşleşmesi sağlanır. O yaratılan karakterin konuşturulması ve özel bir hikaye ile kişilerin üzerinde etki yaratılması yine senaristin yeteneğine bağlı bir durumdur. Bu reklam türleri arasında Yapı Kredi’nin oluşturduğu “vadaa” karakteri ve Arçelik’in oluşturduğu Çelik ve Çeliknaz reklam serileri başarıya ulaşmış örneklerdendir.

Etkileyici Senaryo Yazmanın Püf Noktaları!

Senaristin görevi, markanın bütçeyi belirlemesi ve gerekli olan briefi vermesinden sonra başlıyor. Dolayısıyla oluşturulmak istenen hikayenin sınırlarını bir anlamda marka karar veriyor. Bu aşamadan sonra senarist vermek istedikleri mesajı kısa süre içerisinde anlatmalı, karmaşa yaratmamalı ve tüketicilerin dikkatini çekmelidir.

En zor kısımda aslında “dikkat çekici” kelimesiyle başlıyor. Hedef kitleyi yakalamak için belli yöntemler kullanılır. Bu bazen sadece bir cıngıl olabilir, bazen enstrümantal bir müzikle oluşturabilir, bazen de senaryosunu ünlü bir oyuncu üzerine kurabilir.

Tercihi hangisinden yana olursa olsun, amacından şaşmamalıdır. Yani mevcut bütçeyi zorlamadan, dikkat çeken ve satışı artıran bir hikayeye imzasını atmalıdır. Reklam senaryosu nasıl yazılır? diye merak edenler kısaca bu bilgiler ışığında hareket edebilir.

Senaryoda Sıra Dışı Olanı Keşfetmek!

Günümüzde hemen hemen tek bir sektörde faaliyet gösteren onlarca marka bulunuyor. Gıdadan tekstile, teknolojiden kozmetiğe kadar tüm sektörler için durum farksızdır. Hal böyle olunca piyasa koşulları rekabeti de beraberinde getiriyor.

Markalaşma süreci, reklam çalışmaları da tam da bu noktada devreye giriyor ve tüketicinin gözünde farklılaşmanızı sağlıyor. Ancak hazırlanan reklam filmlerini düşününce bu amaca hizmet etmediğini görebilirsiniz. Birbirine benzeyen metinler, aynı özellikleri vurgulayan sloganlar tüketiciler üzerinde farkındalık yaratmıyor.

Farklılaşmak!

  • Sıra dışı bir senaryo için risk alın.
  • Rakiplerin çalışmalarını inceleyin ve denenmemişi uygulayın.
  • “Daha farklı ne yapabilirim?” sorusunu sürekli tekrar edin.
  • Az denenen yöntemleri farklılaştırarak hikayenize uygulayın.
  • Çok sesli müzikler yerine 10 saniyeyi “ses olmadan” kullanın.
  • Mekan seçiminde dünyanın uzak bir ülkesini seçin.

Ömer Gürkan ŞİMŞEK


E-Bülten Kaydı ile yeniliklerimizden haberdar olun!